Walka ze zmianami klimatu – jedna linijka kodu na raz

As zmiana klimatu przyspiesza, liderzy technologiczni reagują na rosnące oczekiwania dotyczące zobowiązań korporacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jednak ilościowe określenie i optymalizacja wpływu na środowisko złożonych IT ekosystemy pozostały nieuchwytnym wyzwaniem.

Zmienia się to obecnie wraz z pojawieniem się rozwiązań do monitorowania emisji, stworzonych specjalnie w celu tłumaczenia surowych danych telemetrycznych z ekosystemów. Dynatrace i innych platform obserwacyjnych do szczegółowej analizy śladu węglowego.

Dynatrace Carbon Impact: Obserwowalność napędza rzeczywiste redukcje

Na konferencji Perform 2024 firma Dynatrace ogłosiła niedawno ulepszenia Carbon Impact, które ułatwiają przedsiębiorstwom śledzenie, raportowanie i redukcję emisji dwutlenku węgla związanej z ich infrastrukturą chmury hybrydowej.

Wykorzystując precyzyjne dane dotyczące wskaźników wykorzystania, takich jak procesor, pamięć, we/wy sieci, pamięć masowa i inne, aplikacja SaaS dokładnie oblicza wpływ na zrównoważony rozwój w odniesieniu do centrum danych, grupy hostów, a nawet poszczególnych usług.

Szczegółowa widoczność w czasie rzeczywistym umożliwia organizacjom szybką identyfikację “gorących punktów” marnotrawstwa energii, które należy zoptymalizować. Najnowsza wersja idzie dalej, dostarczając inteligentne zalecenia dotyczące działań, które mogą zmniejszyć emisje w oparciu o rzeczywistą architekturę chmury i zależności. Sugestie mogą obejmować eliminację zbędnych mikrousług lub konsolidację rażąco niewykorzystanych instancji chmury.

Według Kevina Birda, kierownika ds. wydajności operacyjnej i analityki w grupie bankowej Lloyds, “Współpraca z Dynatrace pomogła nam ocenić i poprawić widoczność naszego śladu węglowego IT na wymaganym poziomie, umożliwiając nam wskazanie obszarów o dużym wpływie w celu uzyskania znaczącego wzrostu wydajności”.

Przezwyciężanie wyzwań/krytyki inicjatyw związanych z zielonym kodowaniem

Dokładne przypisywanie emisji do aplikacji i zmian kodu w złożonych, rozproszonych systemach pozostaje przeszkodą w powszechnym stosowaniu zielonego kodowania. Krytycy twierdzą, że dodanie kolejnej bramki oceny spowalnia dostarczanie wartości dla klienta.

Dynatrace Wpływ emisji dwutlenku węgla dostarcza odpowiedzi na obu frontach. Automatyczne odkrywanie zależności i nakładanie precyzyjnego kontekstu topologii na surowe dane dotyczące wykorzystania umożliwia niezawodne zwijanie emisji bezpośrednio powiązane z usługami i komponentami. Pozwala to liderom ustalać budżety emisji dla zespołów programistycznych bez utraty elastyczności.

Założyciel i CTO Dynatrace Bernd Greifeneder wyjaśnia: “Można nadal często dostarczać oprogramowanie, naprawiając tylko największe punkty zapalne ujawnione przez Carbon Impact, zamiast optymalizować każdą linię. Narzędzia obserwowalności sprawiają, że cele związane z zielonym kodowaniem są osiągalne bez zbędnej biurokracji”.

Kluczową wartością oferowaną przez Carbon Impact jest możliwość dokładnego powiązania danych o zużyciu energii z konkretnymi aplikacjami i procesami biznesowymi w złożonych środowiskach chmury hybrydowej. Sprawia to, że oceny zielonego kodowania i cele poprawy są osiągalne w oparciu o rzeczywistą analizę czasu pracy, a nie niejasne modele teoretyczne.

Wbudowane w potoki CI/CD, wszelkie dodatkowe koszty ogólne byłyby nieistotne podczas przenoszenia. zrównoważony rozwój metryki we właściwym kierunku, stopniowo.

Urzeczywistnianie zielonego kodu

Ale Carbon Impact odnosi się tylko do jednej strony równania. W miarę jak Lloyds dąży do osiągnięcia celów redukcji emisji do 2030 r., firma wprowadziła również wewnętrzne standardy zielonego kodowania. Celem jest zapewnienie, że wszystkie nowe funkcje i zmiany w aplikacjach spełniają minimalne wymagania dotyczące efektywności energetycznej na linię kodu przed wdrożeniem.

W tym miejscu obserwowalność staje się nieocenionym narzędziem nie tylko dla inżynierów ds. niezawodności, ale także dla programistów. Łącząc dane dotyczące emisji z dokładną topologią aplikacji i zależnościami, Dynatrace umożliwia szczegółowe przypisywanie zużycia, kosztów, a co za tym idzie, wpływu na emisję dwutlenku węgla do poszczególnych usług, komponentów, a nawet funkcji kodu.

Zamiast niejasnych szacunków, programiści mogą teraz przeglądać szczegółowe analizy podczas kontroli jakości, dotyczące dokładnie tego, ile CO2 spowodują ich najnowsze zmiany w produkcji w oparciu o oczekiwany wolumen i profiler użytkowania. Jeśli cele nie zostaną osiągnięte, otrzymają oni przydatne informacje na temat optymalizacji wydajności kodu, czy to poprzez eliminację zbędnych procesów, odpowiednie dostosowanie nadmiernych zasobów, czy nawet zmianę języka.

Szersze implikacje dla innowacji i regulacji

Lloyds ma nadzieję, że rygorystyczne oceny zielonego kodowania szybko staną się obowiązkowe dla wszystkich nowych projektów. Zaszczepiając myślenie o zrównoważonym rozwoju w zespołach, chcą osiągnąć cele w zakresie emisji, jednocześnie nadal dostarczając innowacyjne produkty bankowości cyfrowej.

Inni klienci Dynatrace idą w ich ślady, według Klaus EnzenhoferKlaus Enzenhofer, Product Lead w Dynatrace, który obserwuje szybki wzrost popularności w Europie, ponieważ przedsiębiorstwa dążą do osiągnięcia celów regulacyjnych za pomocą weryfikowalnych danych. Enzenhofer spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat podobna sytuacja będzie miała miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Greifeneder wyjaśnia: “Deweloperzy i architekci mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale każda linijka nieefektywnego kodu spowalnia działanie usług, obniża niezawodność i szkodzi środowisku. Określając ilościowo i łącząc emisje z aplikacjami za pomocą obserwowalności, umożliwiamy organizacjom uczynienie zrównoważonego rozwoju oprogramowania integralną częścią biznesu i kultury. To generuje ogromną wartość”.

Rzeczywiście, w miarę jak rządy zwiększają wymagania dotyczące raportowania i pojawiają się standardy branżowe dotyczące ujawniania i minimalizowania wpływu IT dostosowanego do celów redukcji emisji, Carbon Impact i najlepsze praktyki zielonego kodowania stanowią plan. Greifeneder podsumowuje: “Robienie dobrze i robienie dobrze nie musi już być przeciwstawnymi siłami. Dzięki odpowiednim narzędziom obserwacyjnym, innowacje dla klientów i klimatu idą w parze”.